Saopštenje povodom događaja u Valjevu

Trenutna vlast u Srbiji je više puta pokazala svoje terorističko i nasilničko lice za vreme svog četrnaestogodišnjeg postojanja.

Teško je nabrojati sve slučajeve brutalnosti koje je policija, po nekim izvorima, pojačana kriminalnim elementima i batinašima, demonstrirala tokom raznih protesta u prethodnom periodu. Teško je i proceniti koja je među tim brutalnostima najveća, od teških telesnih povreda do upotrebe još uvek neidentifikovanog sredstva protiv mase 15. marta 2025. godine, ali je lako videti da ovakvo ponašanje policije ne širi strah i osećaj nemoći, već bes i revolt.

Smatramo da se ovakvom terorističkom pristupu policije ne može stati na kraj apelovanjem i pozivanjem na zakon koji krše, već samo i isključivo upornim otporom i dobrom organizacijom. Tome nas je naučila dosadašnja istorija – nema te vlasti i nema te policije koja će se dobrovoljno odreći upotrebe nasilja; one na to moraju biti naterane.

Sa druge strane, takođe nam je dosadašnja praksa pokazala da, iako ne uvek dovoljno organizovano u odbrani, društvo u Srbiji nije ni zaplašeno, ni demoralisano policijskim nasiljem. Naprotiv, stiče se utisak da planeri operacija i akcija iz same vlasti i policijskih struktura prosto nemaju dovoljno pameti da vide da upravo njihovo ponašanje povećava revolt protiv vlasti koje ih kontrolišu, instruiraju i plaćaju, kao i protiv njih samih.

Radnice i radnici, studentkinje, studenti, građanke i građani Srbije – pored toga što smo svi pokazali da nas gola sila neće uplašiti, sledeći korak je odlučnije delovanje u odbrani prilikom besomučnih juriša nasilnika.

Izražavamo solidarnost sa svim dosadašnjim žrtvama i poručujemo sili i nepravdi: narod vam je sudit’ zvan!

Zatvoreno za komentare.

Napravite veb-sajt ili blog na WordPress.com

Gore ↑